وکتور چیست؟

وکتور چیست؟ تفاوت تصاویر پیکسلی و تصاویر برداری

آیا تا به حال برایت پیش آمده که نام وکتور را از دیگران بشنوی اما منظور آنها را متوجه نشوی؟ در این متن سعی دارم تا تو را بیشتر با تصاویر وکتور و ویژگی های آن آشنا کنم.
مطالبی که در این نوشته مطالعه می کنی :

 • وکتور چیست؟
 • تفاوت تصاویر وکتور و تصاویر پیکسلی
 • فرمت های مختلف تصاویر وکتور و تصاویر پیکسلی
 • نرم افزار های ایجاد وکتور
 • کاربرد تصاویر وکتور

 

وکتور چیست؟

امروزه بیشتر تصاویری که ما مشاهده می کنیم از طریق نمایشگر موبایل یا کامپیوتر یا دیگر وسایل الکترونیکی است که تمام این نمایشگر ها به صورت پیکسلی هستند و تصاویر پیکسلی را نمایش می دهند اما سوالی که پیش می آید این است که تصاویر وکتور کدامند و کاربرد آن ها چیست؟

تصاویر دو نوع اند :

 • پیکسلی ( بیت مپ)
 • وکتور ( برداری )

تصاویر پیکسلی از تکه هایی به نام پیکسل تشکیل شده اند که هر کدام دارای یک رنگ خاص است؛ با قرارگیری این پیکسل ها در کنار هم تصاویر پیکسلی پدید می آیند. برای مثال در نمایشگر یک کامپیوتر با رزولوشن 1080*1920 تعداد 2073600 پیکسل قرار دارد که هر کدام دارای یک رنگ مشخص است. پس هر چه تعداد پیکسل های یک تصویر بیشتر باشد جزئیات بیشتری نمایش داده می شود و البته حجم هم با بیشتر شدن جزئیات بالاتر می رود.
تصاویر وکتور همان طور که از نامشان پیداست از بردارها تشکیل شده اند و مختصات نقاط و خط ها باعث ایجاد تصاویر می شود؛ به همین دلیل همیشه دارای جزئیات بالا هستند و با وجود جزئیات بالا حجم کمی دارند.

 

تفاوت تصاویر برداری و تصاویر پیکسلی

با توجه به توضیحات بالا متوجه می شویم که تفاوت اصلی تصاویر وکتور و تصاویر پیکسلی در هنگام بزرگنمایی تصاویر و استفاده آن ها در ابعاد بزرگ مشخص می شود. در بزرگنمایی تصاویر پیکسلی نسبت به رزولوشن خود به اصطلاح دندانده دندانه می شوند و رفته رفته جزئیات کاهش می یابد اما تصویر وکتور به دلیل این که با محاسبات ریاضی انجام می شود با بزرگنمایی هیچ افت کیفیتی پیدا نمی کند.
تفاوت دیگر این است که زمانی که ما به تصاویری با جزئیات بالا احتیاج داریم حجم تصویر پیکسلی بالا می رود انتقال و استفاده از آن سخت می شود اما وکتور با وجود حجم کم کیفیت بالایی دارد و می توانیم در هر اندازه که می خواهیم یک خروجی با فرمت تصاویر پیکسلی (بیت مپ) بگیریم و بر حسب نیاز از آن استفاده کنیم.
ولی دلیل استفاده از تصاویر پیکسلی این است که درتصاویر وکتور جزئیات رنگی بسیار پایین تر است و دلیل آن ساختگی بودن تصاویر وکتور است. برای مثال تصویر یک درخت دارای جزئیات زیاد و دقت رنگی بسیار بالاست اما زمانی که ما یک تصویر وکتور از یک درخت طراحی می کنیم قادر نیستیم به جزئیات ثبت شده از یک درخت واقعی حتی نزدیک شویم.

حالا به بررسی مزایا و معایب هرکدام می پردازیم:

تصاویر پیکسلی (بیت مپ)

 • مزایا

توانایی عکس برداری حقیقی
جزئیات و دقت رنگی بالا
دسترسی و ویرایش راحت تر

 • معایب

بیشتر شدن حجم تصاویر با بالا رفتن رزولوشن
پایین آمدن کیفیت تصاویر با بزرگنمایی

تصاویر وکتور (برداری)

 • مزایا

خلق تصاویر جدید
استفاده در هر اندازه و بزرگنمایی بدون افت کیفیت
حجم پایین

 • معایب

غیر واقعی بودن
جزئیات و دقت رنگی پایین

 

فرمت های مختلف تصاویر وکتور و تصاویر پیکسلی

 

تصاویر پیکسلی

JPEG

فرمت JPEG رایج ترین و پرکاربردترین فرمت تصاویر پیکسلی است. مهم ترین ویژگی این فرمت توانایی فشرده سازی بالای آن است که حجم تصویر را پایین می آورد اما جزئیات فدای حجم تصویر شده و با کاهش حجم جزئیات از بین می روند اما برای موقعیت هایی که نیاز به جزئیات بالا نداریم می تواند تصاویری با حجم کم ارائه دهد.

PNG

برخلاف فرمت JPEG این فرمت جزئیات بالایی از تصاویر ارائه می دهد و حتی با فشرده سازی کیفیت تصویر کاهش پیدا نمی کند اما به دلیل حفظ کیفیت توانایی فشره سازی بالایی ندارد. یکی دیگر از ویژگی های دیگر فرمت PNG امکان تعریف میزان شفافیت (opacity) برای هر پیکسل است که میتوان بخش هایی از تصویر را به صورت کاملا شفاف (ناپیدا) درآورد. این فرمت به دلیل پشتیبانی نکردن از حالت رنگی CMYK در صنعت چاپ استفاده ای ندارد.

PSD

فرمت PSD حالت پیشفرضی است که نرم افزار ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop) فایل ها را ذخیره می کند و به دلیل لایه باز بودن و توانایی ایجاد تغییرات در تصاویر استفاده می شود. این فرمت قابلیت اجرا در سایر نرم افزار های شرکت ادوبی را دارد اما نمی تواند در محیط وب اجرا شود.

GIF

این فرمت توانایی فشرده سازی ندارد و مهم ترین ویژگی آن توانایی متحرک سازی تصاویر است که در وب کاربرد های بسیاری دارد

TIFF

فرمت TIFF توانایی فشرده سازی بدون افت کیفیت را دارد و مشابه فرمت PNG است و کاربرد آن بیشتر در صنعت چاپ است و در محیط وب استفاده ای ندارد.

 

تصاویر وکتور

AI

فرمت پیشفرض نرم افزار ادوبی ایلاستریتور (Adobe Illustrator) است که به صورت لایه باز است و تنها در نرم افزار های شرکت ادوبی قابل اجراست. مهم ترین ویژگی این فرمت توانایی ایجاد تغییرات و استفاده از آن در دیگر نرم افزار های ادوبی برای ساخت فیلم، انیمیشن و …… است.

EPS

این فرمت نیز به صورت لایه باز است و مزیت آن توانایی اجرا در بسیاری از نرم افزارهای گرافیکی است. اگر میخواهید تصاویر وکتور را در دیگر نرم افزار های گرافیکی اجرا کنید و همچنان توانایی تغییرات را داشته باشید این فرمت بهترین گزینه است.

PDF

این فرمت یکی از پرکاربرد ترین فرمت های برای ارائه است. در فرمت PDF تصاویر و متون حفظ می شوند و به راحتی در اکثر نرم افزار ها قابل اجرا و چاپ است و افراد می توانند به وسیله بسیاری از نرم افزار های رایگان (البته این جمله در ایران بی معناست) از آن استفاده کنند.

CDR

این فرمت همان طور که از نامش پیداست فرمت پیش فرض ذخیره سازی نرم افزار کورل دراو (CorelDraw) است. در این نرم افزار نیز میتوان تصاویر وکتور را در سایر فرمت ها خروجی گرفت.

SVG

این فرمت یکی دیگر از فرمت های تصاویر وکتور است. این فرمت به دلیل سازگاری با css و حجم پایین در طراحی سایت کاربرد دارد و می تواند تصاویری بدون پس زمینه و بدون افت کیفیت ارائه دهد.

 

نرم افزار های ایجاد تصاویر وکتور

در نرم افزار های همچون Adobe Illustrator, CorelDraw, AutoCad, Freehand …. میتوان تصاویر برداری را ترسیم کرد که در اینجا به دو تا از پرکاربرد ترین آن ها در طراحی گرافیک اشاره می کنیم.

ادوبی ایلاستریتور | Adobe Illustrator

این نرم افزار یکی از نرم افزار های شرکت ادوبی است که به طراحان برای ترسیم تصاویر وکتور کمک می کند. این نرم افزار یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های برداری در حوزه گرافیک است و رقیب نرم افزار کورل دراو است. Illustrator در لغت به معنای تصویرگر است که در نام گذاری این نرم افزار اغراق صورت نگرفته و شما توانایی خلق تصاویری متناسب با خلاقیت خود دارید. محیط کار این نرم افزار شباهت بسیاری به دیگر نرم افزار های گرافیکی مخصوصا فتوشاپ را دارد و اگر با نرم افزار ادوبی فتوشاپ آشنایی دارید یادگیری این نرم افزار برای شما راحت تر است؛ این نرم افزار پالت های رنگی جذابی در اختیار شما می گذارد و شما را در خلق تصاویر یاری می کند.
مهم ترین مزیت این نرم افزار نسبت به نرم افزار کورل دراو پشتیبانی آن در دیگر نرم افزار های شرکت ادوبی است که در این زمینه به سازندگان انیمیشن و طراحان گرافیک کمک زیادی می کند.

کورل دراو | CorelDraw

نرم افزار کورل دراو یکی دیگر از نرم افزار های خلق تصاویر وکتور است و نرم افزاری کاملا حرفه ای برای طراحان گرافیک به شمار می رود. این نرم افزار همچون ایلاستریتور در طراحی و خلق تصاویر وکتور بسیار قدرتمند است و تمام کارهایی که به آن می سپارید را به خوبی انجام می دهد.
این نرم افزار به دلیل سابقه بیشتر در ایران شناخته شده تر است و هنوز در برخی صنایع نسبت به نرم افزار ایلاستریتور بازار کار بهتر دارد اما اکنون در بسیاری از بخش های طراحی گرافیک ایلاستریتور شناخته شده است و این نرم افزار هم بازار کار مطلوبی دارد.
کاربرد تصاویر وکتور
تصاویر وکتور کاربرد های بسیاری دارند از جمله طراحی لوگو، کارت ویزیت، پوستر و …… اما مهم ترین دلایل استفاده از این تصاویر قابلیت بزرگنمایی بدون افت کیفیت و توانایی خلق تصاویر است. امروزه در ساخت اکثر انیمیشن ها و یا هر بخشی که با تصویرگری مرتبط باشد این نوع تصاویر کاربرد دارند..
دیگر کاربرد تصاویر وکتور در طراحی سایت و طراحی آیکون است که در این زمینه به طراحان سایت کمک به سزایی می کند و آن ها را در خلق طرح های جدید و هر آنچه ما امروزه در وبسایت ها مشاهده می کنیم یاری می رساند.
در صنعت چاپ و برش هم این تصاویر بهترین گزینه هستند چون هم برداری هستند و پشتیبانی بعضی از دستگاه های برش و حکاکی از این نوع تصاویر بهتر است و هم هیچ افت کیفیتی ندارند و و در نهایت نتیجه مطلوبی حاصل می شود.

 

جمع بندی

همان طور که از توضیحات بالا فهمیدیم هر کدام از تصاویر وکتور و تصاویر پیکسلی ویژگی ها و کاربرد های خاص خود را دارد و بر حسب نیاز باید از هر دو نوع استفاده کنیم. حالا اگر به تصاویر وکتور نیاز دارید کار با نرم افزاری های برداری را یاد بگیرید و از خلق تصاویر لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.